Słuchając dzisiejszej polszczyzny wiele osób załamuję ręce, na poprawność językową mało kto zwraca uwagę, bo po co? Właśnie, pytanie „PO CO?” stało się w dzisiejszych czasach pytaniem egzystencjonalnym, ludzie nie umieją zrobić nic bez uprzedniego zadania sobie tego pytania. Więc wspólnie z koleżankami postanowiłam znaleźć odpowiedzi na pytanie dotyczące sensu może najpierw znajomości a potem umiejętności wyłapywania i poprawiania błędów językowych ( co wcale nie musi być takie trudne) .
Pierwszy powód:
Ludzie są świetnym „aparatem” wyłapującym błędy i wady u innych. Zatroszczmy się o siebie i nie popełniajmy błędów
Powód drugi:
Nie Bądźmy egoistami i dajmy się zrozumieć innym ludziom
Trzeci powód:
Chyba nikt nie lubi, gdy mu się zwraca uwagę, więc poznajmy normy językowe i unikajmy uwag, komentarzy i krytyki
Powód czwarty:
Dążenie do samodoskonalenia, możemy po prostu chcieć tego dla siebie
Powód piąty:
Ucząc się, dobrze wysławiając otoczenie ma o nas lepsze zdanie i odbiera nas jako ludzi wykształconych z wyższą kulturą
3 komentarze:
Bardzo dobre przekonanie do tego, iż to wcale nie musi być takie trudne! Wystarczy oczywiście chcieć!
dzisiaj rzadziej, moim zdaniem, słyszy się nieczysty język polski, to oczywiście zależy od miejsca i kontekstu wypowiedzi, ale problemem są na pewno naleciałości języków obcych.
Wydaje mi się, że z jednej strony to fakt ludzie byc może z uwagi na coraz większą liczbę osób wykształconych popełniają mniej błędów jeżeli chodzi o mowę. Ale bardzo często spotykam się z ludźmi, którzy popełniają błędy w pisowni. Nie zwracają uwagi na pisownię twierdzac, że mówiąc i tak nie słychac błędów. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dobę komputerów, gdzie wszelkiego rodzaju pisma korygowane są przez te urządzenia, lecz szybak rozmowa np. na gg czy chacie już nie.
Prześlij komentarz