sobota, 6 grudnia 2008

Moda na głupotę

Częściej słyszymy coraz to dziwniejsze słowa, rozmaitsze połączenia wyrazowe niż ładne i poprawne zdania w języku polskim. Nikt nie powie np. przepraszam tylko wszyscy sorka lub jeszcze gorzej sorki (żołądek mi się ściska jak słyszę to). Najgorsze jest to, że poprawne mówienie jest coraz mniej akceptowane w społeczeństwie polskim, gdy ktoś poprawnie mówi jest po prostu wyśmiewany w grupie, której członkowie nie znają norm językowych. I teraz pytanie co robi taka osoba, ma dwa wyjścia albo mocno zostaję przy swoim zdaniu i konsekwentnie poprawia osoby w swoim otoczeniu lub przyłączą się do reszty i zapomina o normach językowych. Niestety aby się wybić z grupy potrzeba bardzo silnej osobowości i takiej wytrwałej w dążeniach. Mam nadzieję że mocnych i stanowczych jednostek jest więcej i osoby walczące o poprawność językową nie będą osamotnione w działaniu. Wyżej wspomniałam o walce…. Może sprecyzujmy przeciwnika? Otóż walczymy z błędem, który pojawia się mimowolnie, wynika z przyzwyczajenia, z utartych wzorców, a często też z lenistwa i niechlujstwa językowego. Walka będzie trudna, gdyż naprzeciw nam stają tacy przeciwnicy jak np. seriale telewizyjne, a mianowicie seriale komediowe. Śmieszne i owszem, ale na krótko (przynajmniej dla mnie), nie staję tu jako Obrońca języka, który zakazuje oglądania telewizji, lecz błagam nie zamieniajmy się w bohaterów owych seriali. Śmiesznie brzmi, ale czy nieprawdą jest że często powtarzane kłamstwo staję się prawdą, tak tez jest z błędami, otóż CZĘSTO POWTARZANY BŁĄD STAJE SIĘ NORMĄ. Nie dopuśćmy do tego, bo staniemy się językowymi ignorantami i umysłowymi śmietnikami.
Dla potwierdzenia małych walorów przytoczonych przeze mnie programów, podam kilka przykładów wypowiedzi bohaterów:

W prywatnej, własnej toalecie publicznej.

Matka, ani razu na mnie nie krzykła.

Nie chcem, ale muszem.

Usłem sobie na fotelu i mnie okradli.

Pieniądze leżą w gazecie kobito.

Bardziej najważniejszy jest honor.

Niech mnie babka nie kompromisuje, bo babkę do ZOO oddam.

Przyszłem się spytać o oceny z dyktanda.



Na podstawie popularnych seriali telewizyjnych i wiedzy własnej.

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Wydaje mi się, że niektóre wskazane błędy są zbyt oczywiste. Mam nadzieję, że każdy słuchacz wie, że pisze się i mówi: szedłem, czy jest napisane. Dobry pomysł, ale uważam, że należy podnieść poprzeczkę.

Anonimowy pisze...

Blog doskonale oddaje ludzkie problemy dotyczące języka polskiego! Bardzo pomysłowy i nowatorski pomysł! Gratulacje

Anonimowy pisze...

Po prostu jednym słowem orginalny blog!

Anonimowy pisze...

Świetny temat, ludzie powinni wiedzieć i umieć pisać poprawnie po Polsku... Gratuluję!

Anonimowy pisze...

Bardzo dobry temat, wbrew pozorom są to bardzo powszechne błędy dlatego popieram takie rzeczy!

gratuluje, dobra praca!;)

Anonimowy pisze...

Świetny blog, ktoś się musiał na prawdę postarać i natrudzić, ukłony z mojej strony i oby jak najwięcej tego typu pomocy :)

Anonimowy pisze...

Bla, bla, bla...

Chcecie prowadzić blog o poprawnej polszczyźnie? Ok, ale najpierw zadbajcie o nią u siebie.

Przeczytałem tylko jedną notkę, ale pasuję. Literówki, złe końcówki, pseudointelektualne i wymuszane zdania. Litości!

Przykłady również nienajlepsze. Cytat z "Kiepskich" właśnie ośmiesza językowych idiotów, a nie daje im przykład. Wałęsowskie "nie chcem, ale muszem" - klasyka i przykład dystansu do siebie.

Z czym do ludzi...

Pozdrawiam
malkontent

Anonimowy pisze...

Imho opcja komentowania przez użytkowników anonimowych powinna służyć raczej udogodnieniu, dla tych ,którzy nie mają konta na gmailu i takie tam pierdy. Nie zwalnia to jednak przed podpisywaniem się, pod braniem odpowiedzialności za swoje słowa i podpisywaniem się pod nimi. ZWŁASZCZA, jeśli w grę wchodzi krytykanctwo, a nie krytyka. Bo kiedy ktoś rzuca stwierdzeniami pokroju "Z czym do ludzi", to to już jest KRYTYKANCTWO. I chamstwo w dodatku. Obawiam się, że ten koment i tak jest bezcelowy bo jak ktoś mądry powiedział "Z głupkami nie ma sensu dyskutować, przed głupkami trzeba się bronić":P

BlOgAsKowE PozDrOOfka od SłAWuSia;d

Anonimowy pisze...

No spoko an nawtn nie wiedzialem o kiektorych bledach jezykowych.

Anonimowy pisze...

szukałem na internecie cos na temat błędow językowych do referatu na język polski:) Duzo informacji zaczerpnalem wlasnie z Waszej strony- jak dla mnie jest tu wszytsko krotko i zwiezle opisane. Latwo"odnalezc" sie u Was:) pozdrawiam Krzysztof

Anonimowy pisze...

Bardzo dobry wpis! przydatny w pracy maturalnej z językoznawstwa ;)